wtorek, 5 lipca 2011

Piramida finansowa a MLM

Joanna Lubowiecka  

Często spotykamy się z reakcją ludzi mówiących, że system MLM jest jednoznaczny z pramidą finansową. Nie można takim ludziom się dziwić. Jedna z większych afer na polskim rynku dotycząca piramidy finansowej, świadczy o tym, że zwykły Polak boi się takich inwestycji (jeżeli piramidę można w ogóle tak nazwać). 

Nie możemy jednak pakować wszystkiego do jednego worka. To tak samo jakbym powiedziała, że nie lubię francuzów, mimo że żadnego nie znam i nie miałam nigdy z żadnym do czynienia.
Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy MLM to faktycznie nielegalna piramida finansowa to przeczytaj uważnie poniższy artykuł.

Piramida finansowa określana jest często jako sprzedaż lawinowa. Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że piramida nie ma nic wspólnego ze sprzedażą. By zapisać się do takiej struktury finansowej trzeba wpłacić konkretne pieniądze. Przy czym tutaj nie dostajemy żadnych możliwości sprzedaży jakichkolwiek produktów. Tutaj tylko wpłacamy pieniądze i wciągamy w to inne osoby, by i one to zrobiły. Wtedy czekamy na obiecane kokosy, które nigdy nie nadejdą. Chyba, że sam wymyśliłeś firmę "kogucik i spółka" na bazie piramidy i jesteś u szczytu tego grabiącego pomysłu.

Zyski z takiej piramidy finansowej generowane są w całości z wpłat wpisowego wnoszonego przez nowych członków struktury.
W Polsce bardzo wiele osób przejechało się na takiej strukturze, gdyż wielu z nas ma mentalność Ferdzia ze znanego serialu: "co tu robić, żeby się nie narobić, a zarobić?". Tym bardziej, że właśnie piramida finansowa obiecuje pieniądze za nic nie robienie. Nie jest to uczciwe, mądre ani legalne.

MLM (network marketing) jest bardzo często mylony z piramidą finansową z tego względu, że ta struktura bazuje na network marketingu. Z tą jednak ogromną różnicą, że w MLMie pojawia się produkt bądź usługa. Tutaj wymagana jest praca człowieka, by mógł coś zarbić. Taka osoba coś sprzedaje bądź proponuje usługi i zachęca do tego innych ludzi. W ramach takiej działalności dostaje pieniądze adekwatne do jej wykonanej pracy. Tutaj nie ma mowy o zysku, gdy nie robisz obrotu czyli sprzedaży bądź kupna produktów na własne potrzeby (to z reguły wystarcza).

Bardzo ważną rzeczą jest fakt, że pracując w MLMie masz całe zaplecze szkoleń, pomoc swojego sponsora oraz liderów działających w tym samym biznesie, programy motywacyjne oraz wiele, wiele innych. Jeśli jednak tak nie jest to albo trafiłeś do złej firmy MLMowskiej albo pracują z tobą niestosowni ludzie. Warto to zmienić.

Jakie są więc zasadnicze różnice między MLMem a piramidą finansową?

1. MLM dysponuje produktem bądź usługą, piramida nie.
2. W network marketingu zarabiasz tylko i wyłącznie dzięki pracy, w piramidzie "zarabiasz" nie robiąc nic.
3. W MLMie masz całe zaplecze pomocy w rozwinięciu biznesu, w piramidzie finansowej jesteś skazany sam na siebie.
4. MLM jest w pełni legalny i ma ogromne roczne dochody w wielu państwach świata, czego nie można powiedzieć o nielegalnej strukturze, nie przynoszącej względnych pieniędzy, piramidzie finansowej.

Trzeba jednak uważać, gdyż pomysłowość ludzka nie zna granic. Ludzie na nowo wymyślają różne piramidy, pod przykrywką MLMów. Pojawiają się produkty w pełni irracjonalne np. długopis za 200zł.
Jeśli więc jesteś zdecydowany pracować w MLMie to najpierw sprawdź wszystko o tej firmie w intenecie. Odwiedź fora, dowiedz się czy inni ludzie nie spotkali się z taką firmą.

Pamiętaj, w dzisiejszych czasach jeśli nie ma czegoś w internecie, jest to wielce podejrzane.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz